Zvolte kategorii

Kontakty

Neubox CZ s.r.o.
U parku 2867/1
Moravská Ostrava 702 00
tel: +420 608 774 688
info(a)neubox-store.cz
IČ: 28651511
DIČ: CZ28651511

Novinky

arr3Aditiva - nutnost, nebo zbytečnost?    1) Proč by měl řidič přidávat aditiva do nafty? Aditivace je v palivu žádoucí, jelikož... arr3Výměnu oleje nezanedbávejte, motoru můžete hodně ublížitCo se může stát, když jezdím dlouho s nevyměněným olejem?Výrazně to zkrátí životnost¨motoru. Motor... arr3Jak nejlépe ochránit lak auta? Dodržujte 4 pravidla voskování a leštěníChcete si pořádně, tedy ručně či strojově, navoskovat a rozleštit lak svého vozu? Dbejte i v... arr3Vyhněte se pokutám i karambolům. Sněhové řetězy mějte v zimě s sebou!Vyhněte se pokutám i karambolům. Sněhové řetězy mějte v zimě s sebou! U auta s pohonem všech kol si...

Akční produkty:

naše cena 8 500 Kč
naše cena 18 990 Kč
naše cena 7 999 Kč

Nejprodávanější

naše cena 6 999 Kč
naše cena 13 390 Kč
naše cena 18 990 Kč


Aditiva - nutnost, nebo zbytečnost?

 
 1) Proč by měl řidič přidávat aditiva do nafty?

Aditivace je v palivu žádoucí, jelikož vylepšuje jednu nebo celý okruh jeho vlastností nebo některé negativní potlačuje. Aditivum může vylepšovat protikorozní ochranu palivového systému, zvyšovat mazivost nafty a tím chránit citlivé, pohybující se komponenty, udržovat čistotu spalovacích prostor a vstřikovačů nebo je dokonce aktivně čistit, zlepšovat spalovací vlastnosti a přispívat ke snížení hluku motoru a spotřeby paliva, potlačovat tvorbu pěny nebo případně omezovat tvorbu parafinů při nízkých teplotách. To je hrubý výčet základních výhod, které aditivace přináší. Příkladem toho, proč ji používat, mohou být detergentní (čistící) aditiva. Při spalování nafty totiž vznikají ve spalovacím prostoru a na tryskách vstřikovačů úsady, které se negativně projevují na provozních parametrech a životnosti motoru a vůbec celého palivového systému. Zejména zanesené otvory vstřikovacích trysek znemožňují optimální dodávku a rozprášení nafty ve spalovacím prostoru a významně ovlivňují průběh hoření, tvorbu sazí a zanášení filtrů pevných částic (DPF) a ostatních částí výfukového systému. Úsady na lopatkách turbodmychadla, v EGR ventilu i s ním spojeném chladiči, zanesený oxidační katalyzátor a DFP pak mohou výrazně ovlivnit výkonové a samozřejmě i emisní parametry motoru. Účinná detergentní aditivace může tyto jevy výrazně potlačovat tím, že výrazně omezuje jejich prvotní příčiny.

2) Vyplatí se podle Vás pravidelné používání aditiv řidičům finančně?

Aditivace, ať už v podobě spotřebitelských balení k aplikaci do nádrže nebo v podobě prémiového paliva, je z krátkodobého hlediska finančně náročnější, z hlediska dlouhodobého se tato investice navrací. Rozdíl ve spotřebě paliva není tím správným měřítkem návratnosti, jelikož ten bývá relativně malý, skutečné přínosy jsou ale poznat na úsporách za opravy související s palivovým systémem vozu, včetně motoru a emisních systémů. Zní to jako fráze, ale náklady za opravu poruch, které by díky aditivaci paliva nemusely vůbec nastat nebo by je bylo možné výrazně oddálit, bývají z těch pro motoristu nejbolestnějších a nejneočekávanějších.

3) Je žádoucí aditiva přidávat i pokud tankuji kvalitní značkovou naftu?

Standardní motorová nafta na značkových čerpacích stanicích bývá ve většině případů již aditivována. Tato aditivace je povětšinou základním vylepšením, ale i tak jsou rozdíly oproti neaditivované naftě zřetelné. Vezmeme-li si opět za příklad čistící vlastnosti, můžeme hovořit, případ od případu, o udržování standardní čistoty až po mírné čistící schopnosti. Pokud však budeme uvažovat o prémiových palivech, zde je již aditivace na vysoké úrovni a výsledky srovnání s neaditivovanou jsou zcela zásadní. Úroveň aditivace těchto prémiových paliv bývá téměř srovnatelná se stavem, kdy aplikujeme spotřebitelské balení aditiva do nádrže. Co z toho vyplývá? Pokud tankujeme standardní naftu, zde má dodatečná aditivace význam. Pokud však používáme prémiové třídy, další aditivace není zapotřebí, jelikož i účinky aditivace mají své koncentrační maximum a dalším zvyšováním jejího zastoupení ničeho nedosáhneme.

4) Podle jakých kritérií aditiva radíte vybírat?

Záleží na tom, čeho chceme dosáhnout. V případě, že si chceme být jisti, že v zimě na horách nezamrzneme, použijeme vhodnou prémiovou naftu nebo odpovídající jednoúčelové aditivum zlepšující nízkoteplotní vlastnosti (zejména filtrovatelnost) paliva. Pokud však máme za cíl dlouhodobou dobrou kondici vozu, používáme pravidelně víceúčelovou aditivaci nebo opět prémiové palivo. Je nutné si uvědomit, že aditivum může ve voze působit pouze tehdy, pokud se ve voze nachází. I když účinky některých druhů aditivace mají jistou setrvačnost (například že aditivací vyčištěný motor zůstane určitou dobu čistý), nemůžeme předpokládat zlepšování spalovacích vlastností od aditiva, které již v systému není. S tím samozřejmě souvisí komfort při tankování – natankovat prémiové palivo je samozřejmě jednodušší než dodatečná aplikace aditiva do nádrže.
Pokud jde o výběr dodatečné aditivace z pohledu jejího výrobce, doporučujeme se spoléhat výhradně na důvěryhodné značky dlouhodobě působící na českém trhu. To ale není vše, čím je možné se řídit. Nejdůvěryhodnější deklarací kvality a účinnosti aditivace, kterou její výrobci čím dál častěji využívají, je provedení nezávislých testů ve specializované zkušební laboratoři. V případě prokazování čistících vlastností jsou to pak výhradně testy na motorech dle standardů CEC. Obdobná situace platí i u distributorů prémiových pohonných hmot.

5) Někteří výrobci automobilů vysloveně zakazují přidávání aditiv do nádrže. Může aditivum v těchto případech uškodit?

Výrobci automobilů spíše naopak aditivaci podporují. Důvod k opatrnosti však samozřejmě mají. Co se týče prémiových paliv, zde důvod k nedůvěře není, na trhu se ale vyskytují přípravky, které přes svou údajnou nadpřirozenou účinnost nemají žádný nebo mají dokonce negativní efekt na kondici vozu. Radíme všem, aby se takovýmto „zázrakům“ obloukem vyhnuli. Tito výrobci totiž využívají pouze lidskou důvěřivost v něco, co se jen velmi obtížně prokazuje nebo vyvrací.

6) Doporučujete kupovat celoroční aditiva, nebo vybrat produkty na zimní a letní sezónu zvlášť?

V případě prémiových paliv tuto starost za Vás přebírají jejich distributoři, v případě spotřebitelských balení aditiv není situace o mnoho složitější. U aditivace motorové nafty se víceúčelové přípravky většinou z hlediska sezónního použití liší, kdy letní aditivace se soustředí spíše na zvyšování cetanového čísla, kdežto zimní na zlepšování nízkoteplotních vlastností. U jednoúčelových přípravků jsou aktuální přínosy pro motoristu jasné.

 

NmRmM